Разлика помеѓу преработките на „Баскервилски пес“

с
r2.7.3) (Робот: Додава ml:ദ ഹൗണ്ട് ഓഫ് ദ ബസ്കർവിൽസ്; козметички промени
с (r2.7.1) (Робот: Додава oc:Lo Canhàs dels Baskervilles)
с (r2.7.3) (Робот: Додава ml:ദ ഹൗണ്ട് ഓഫ് ദ ബസ്കർവിൽസ്; козметички промени)
}}
 
'''Баскервилски пес''' ([[англиски]]: ''The Hound of the Baskervilles'') е криминалистички [[роман]] од [[Сер Артур Конан Дојл]], издаван во списанието ''Стренд'' во [[1901]] и [[1902]]. Случките се одвиваат во [[Дартмур]] во [[1889]]. Во делото Шерлок Холмс и Др.Вотсон ја истражуваат клетвата поврзана со Баскервилското куче.
 
== Инспирација ==
 
== Главни ликови ==
'''Шерлок Холмс''' – главниот лик во романот, детективот од улицата [[221b Baker Street]] од Лондон кој ќе ја реши мистеријата околу ѕверот и убиставата.
 
'''Џон Вотсон'''– раскажувачот на приказната, соработник на Шерлок Холмс и негов пријател.
[[he:כלבם של בני בסקרוויל]]
[[lt:Baskervilių šuo]]
[[ml:ദ ഹൗണ്ട് ഓഫ് ദ ബസ്കർവിൽസ്]]
[[nl:De hond van de Baskervilles]]
[[ja:バスカヴィル家の犬]]