Разлика помеѓу преработките на „Свети Никола“

Додадени 22 бајти ,  пред 8 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава sw:Nikolasi wa Myra; козметички промени
с (r2.7.3) (Робот: Менува bn:সেন্ট নিকোলাস)
с (r2.7.3) (Робот: Додава sw:Nikolasi wa Myra; козметички промени)
== Пренос на моштите ==
 
На [[26 август]] [[1071]] година [[Византија]] на чело со Роман IV (владеел во периодот од 1068 - 1071 година) била поразена во [[Битка кај Манцикерт|битката кај Манцикерт]] во [[Мала Азија]], со [[селџуци]]те предводени од султанот [[Алп Арслан]]. Битката завршила со пораз на византијците а Роман IV бил заробен. После оваа битка Византија привремено ја губи контролата врз поголемиот дел од Мала Азија. Византијците ја повратиле на кратко контролата врз Мала Азија за време на [[Алексеј I Комнин]].
 
Во тоа конфузно време некои морнари од Бари ги земале моштите на светецот од неговиот гроб во дворот на црквата во Мира и покрај негодувањата на тамошните православни монаси. Моштите биле пренесени во Бари на [[9 мај]] [[1087]] година, каде се наоѓаат и ден денес. Постојат повеќе верзии за овој настан. Според некои кажувања одземањето на моштите било сметано како грабеж, според некои кажувања моштите биле земени откако Свети Никола се јавил на сон на некој свештеник од [[Бари]] и му наредил неговите мошти да бидат пренесени во [[Бари]], [[Италија]], кој во тоа време бил православен град под православен патријарх. Со текот на времето, делови од моштите биле разнесувани низ целиот свет. Денес во Бари постојат две цркви во негова чест, една католичка една православна.
[[jv:Nikolas saka Myra]]
[[ka:ნიკოლოზ საკვირველთმოქმედი]]
[[sw:Nikolasi wa Myra]]
[[la:Nicolaus Myrensis]]
[[lv:Svētais Nikolajs]]