Љубисав Иванов - Ѕинго: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава bg:Любисав Иванов)
Нема опис на уредувањето
'''Љубисав Иванов - Ѕинго''' (роденЅИНГО {{роденЕ на|8|ноември|1936}}ПЕДЕР воОЛЕ с.ОЛЕ [[Трновац]], {{роден во|Кратовско}}) е македонски политичар, претседател на [[Социјалистичка партија на Македонија|Социјалистичката партија на МакедонијаОЛЕедонија]] и пратеник во [[Собрание на Македонија|Собранието на Македонија]]. Пратеник е во Собранието на Република Македонија во сите пратенички состави од осамостојувањето на Република Македонија.<ref>[http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=11D13B4DC691B343B46E4604954359A1 „Ѕинго и Тито - вечни пратеници“], Дневник</ref>
 
За претседател на [[СПМ]] бил избран на Вториот конгрес на СПМ кој се одржал во јули [[1995]] година и бил реизбран на Третиот, Четвртиот, Петтиот и Шестиот конгрес на СПМ.<ref>[http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=EBCC5F6E9F5DB04C8DF94941C4F45285 „Љубисав Иванов реизбран за лидер на социјалистите по третпат“]</ref>
1

уредување