Разлика помеѓу преработките на „Адолф Ајхман“

Одземени 5 бајти ,  пред 7 години
граматички поправки
(граматички поправки)
|signature=Eichmann Signature.svg
}}
'''Адолф Ајхман''' (19 март 1906 – 31 мај 1962) бил нацисткинацистички офицер од [[Гестапо]] и еден од главните организатори на [[Холокауст]]от.
 
Ајхман бил задолжен за координација на планот за истребување на милиони луѓе во времето на [[Втората светска војна]], посебно евреиЕвреи. Освен тоа, тој ја организирал депортацијата на евреитеЕвреите во логорите, а поради ова често пати бил познат како Главен егзекутор на Третиот Рајх.
 
== Операција Гарибалди ==
 
По крајот на [[Втората светска војна]], тој по грешка бил пуштен на слобода од страна на американските трупи. По неколку неуспешни неуспешни обиди да биде фатен, нашол засолниште во [[Аргентина]] под името ''Рикардо Клемент''. Сè до [[1957]] година не се знаело каде се наоѓа, додека неговиот син Ник не се спријателил со девојката Силвија, чиј татко [[Лотар Херман]] го преживеал [[холокауст]]от. Лотар почнал да се сомнева во младиот Ајхман и му испратил писмо на својот пријател, исто така, преживеан во холокаустот, Фриц Бауер, обвинител во [[Германија]]. Бауер ги информирал Израелците и по истрагата на агентот на [[Мосад]] Цви Ахарони ја лоцирал куќата на семејството на Ајхман на улица „''Гарибалди''“ во главниот град на Аргентина и се вратил со фотографии на Ајхман. Израелски форензичари ги споредиле ушите до детали на секоја фотографија и, конечно, го потврдиле идентитетот на злосторникот.
 
Вечерта на [[11 мај]] во [[1960]] година група седуммина луѓе го фатиле Ајхман на автобуска станица на која секоја ноќ пристигнувал од работа од фабрика на „''Мерцедес''“. „''Кога се симнал од автобусот, агентот Цви Малкин скокнал на него, ставајќи му во уста ракавица да го спречи да голтне апче со цијанид во случај ако имал скриен во заб''“, рекол Авнер. Двајца агенти помогнале да го внесат Ајхман во автомобил во кој го чекал Ахарони, велејќи му: „''Ако се помрднеш, ќе те стрелам в глава. Ајхман одговорил на германски: ’Ја прифаќам својата судбина''‘“.