Разлика помеѓу преработките на „Адолф Ајхман“

Додадени 554 бајти ,  пред 7 години
== Судење и погубување==
 
На судењето на Ајхман во [[Ерусалим]] сведочеле јавно повеќе од сто [[Евреи]] кои ги преживеале ужасите во логорите на смртта. Тие го обелодениле ужасниот план за страшниот обид за „''конечно решение''“.
 
Ајхман бил осуден за воени злосторства и злосторства против човештвото и бил обесен наредната година.
 
== Наводи ==