Разлика помеѓу преработките на „Адолф Ајхман“

Додадени 1.463 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
Ајхман бил задолжен за координација на планот за истребување на милиони луѓе во времето на Втората светска војна, посебно евреи. Освен тоа, тој ја организирал депортацијата на евреите во логорите, а поради ова често пати бил познат како Главен егзекутор на Третиот Рајх.
 
== Операција Гарибалди==
По крајот на Втората светска војна, тој по грешка бил пуштен на слобода од страна на американските трупи.
 
По крајот на Втората светска војна, тој по грешка бил пуштен на слобода од страна на американските трупи. По неколку неуспешни неуспешни обиди да биде фатен, нашол засолниште во [[Аргентина]] под името ''Рикардо Клемент''. Сè до [[1957]] година не се знаело каде се наоѓа додека неговиот син Ник не се спријателил со девојката Силвија, чиј татко [[Лотар Херман]] го преживеал [[холокауст]]от. Лотар почнал да се сомнева во младиот Ајхман и му испратил писмо на својот пријател, исто така, преживеан во холокаустот, Фриц Бауер, обвинител во [[Германија]]. Бауер ги информирал Израелците и по истрагата на агентот на [[Мосад]] Цви Ахарони ја лоцирал куќата на семејството на Ајхман на улица „''Гарибалди''“ во главниот град на Аргентина и се вратил со фотографии на Ајхман. Израелски форензичари ги споредиле ушите до детали на секоја фотографија и, конечно, го потврдиле идентитетот на злосторникот.