Разлика помеѓу преработките на „Адолф Ајхман“

Додадени 689 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
(нс)
 
'''Адолф Ајхман''' (19 март 1906 – 31 мај 1962) бил нацистки офицер од [[Гестапо]] и еден од главните организатори на [[Холокауст]]от.
 
Ајхман бил задолжен за координација на планот за истребување на милиони луѓе во времето на Втората светска војна, посебно евреи. Освен тоа, тој ја организирал депортацијата на евреите во логорите, а поради ова често пати бил познат како Главен егзекутор на Третиот Рајх.
 
По крајот на Втората светска војна, тој по грешка бил пуштен на слобода од страна на американските трупи.