Разлика помеѓу преработките на „Паркур“

Нема измена во големината ,  пред 9 години
с
→‎Видете исто така: ситна поправка
с (Робот: Додава tg:Паркур)
с (→‎Видете исто така: ситна поправка)
* [[Слободно искачување]] - стил на искачување без вештачки помагала.
* [[Слободно трчање]]
* [[ЈамакасиЈамакаши]] - група основана од Јан Хнаутра, Давид Беле, Лоран Пиемонтеси и Чау Бел Дин 3 години пред паркур со нагласок на стилот, течноста и слободата. Исто така е филм од 2001 година.
 
== Извори ==