Ахајско Кнежевство: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Додава als:Fürstentum Achaia)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Infobox Former Country
|native_name = Πριγκιπάτον Αχαΐας
|conventional_long_name = Ахајско кнежество
|common_name = AchaeaАхаја
|
|continent = Европа| region = Балкан| country = Грција
[[Податотека:Armoiries Achaïe.svg|мини|50|десно|Опсада на Ерусалим]]
Својот врховен подем го постигнала во времето на [[Вилијам II]], кој градот [[Мистра]] го подигнал за своја престолнина, но по поразот во [[Пелагонија]] во [[1259]] година, морал да ја предаде на [[Михаил VIII]], при што повторно започнало византиското присуство во државата. Државата опстојувала се до [[1432]] година кога била повторно вратена на [[Византија]].
 
== Владетели на Ахајското кнежество ==
 
* [[Вилијам I Шамплит]] ([[1205]]—[[1209]])
* [[Готфрид I Вилерден]] ([[1209]]—[[1228]])
* [[Готфрид II Вилерден]] ([[1228]]—[[1246]])
* [[Вилијам II Вилерден]] ([[1246]]—[[1278]])
* [[Карло I Анжујски]] ([[1278]]—[[1285]])
* [[Карло II Анжујски]] ([[1285]]—[[1289]])
* [[Изабела Вилерден]] ([[1289]]—[[1307]])
** [[Флоранс Хајнулски]] ([[1289]]—[[1297]])
** [[Филип I Савојски]] ([[1301]]—[[1307]])
* [[Филип II Анжујски]] ([[1307]]—[[1313]])
* [[Матилда од Хајнаула]] ([[1313]]—[[1318]])
** [[Лудвиг Бургундски]] ([[1313]]—[[1316]])
* [[Јован Анжујски]] ([[1318]]—[[1333]])
* [[Роберт II (Ахајски кнез)|Роберт II]] ([[1333]]—[[1364]])
** [[Катарина Валоа]] ([[1333]]—[[1346]])
* [[Марија I Бургундска]] ([[1364]]—[[1370]])
** [[Филип III Анжујски]] ([[1364]]—[[1373]])
* [[Јована Напулска]] ([[1373]]—[[1376]])
* [[Жак Бауски]] ([[1381]]—[[1383]])
* [[Карло III Анжујски]] ([[1383]]—[[1386]])
''Власт на [[Алмогавери|каталонската дружина]] од [[1386]]. до [[1396]].''
* [[Петар од свети Суперан]] ([[1396]]—[[1402]])
* [[Марија II Цакарија]] ([[1402]]—[[1404]])
* [[Центурионе]] ([[1404]]—[[1432]])
 
== Поврзано ==
* [[Првиот пад на Цариград]]
* [[Крстоносни држави]]
* [[Морејско деспотство]]
 
{{Крстоносни војни-никулец}}