Разлика помеѓу преработките на „По“

Додадени 135 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Po bacino idrografico.png|мини|десно|260п|Речното подрачје на По]]
[[Податотека:Cremona Po Bridge.jpg|мини|десно|Стар железен мост на По во [[Кремона]]]]
'''По''' ({{lang-it|Po}}, {{lang-la|Padus}} или ''Eridanus'') е [[река]] што тече на исток преку северниот дел на [[Италија]]. Долга е 652 км (или 682 км ако се вброи притоката Мајра) и извира од северозападните падини на планината [[Монвизо]] во Котиските Алпи и тече низ делтаустие што навлегува во [[Јадранско Море|Јадранското Море]] кај [[Венеција]]. [[Слив|Сливното]] подрачје пофаќа вкупно 74.000&nbsp;км², од кои 70.000 ѝ припаѓаат на Италија. Од подрачјето во Италија, 41.000 км² се [[планина|планински]], а 29.000 се рамничарски.<ref name=AM>{{цмс|title=Po Basin Case study status report|first=Meri|last=Raggi|coauthors=Davide Ronchi; Laura Sardonini; Davide Viaggi|publisher=AquaMoney|year=2007|format=pdf|accessdate=6 април 2009|url=http://www.aquamoney.ecologic-events.de/sites/download/poit.pdf}}</ref> По е најдолга река во Италија, а во најширокиот дел има пречник од 503 м.<ref name=NG2002>{{цитирано списание|first=Erla|last=Zwingle|title=Italy's PoРеката River PunishedПо forсо centuriesвекови byноси destructiveразорни floodsпоплави, northernно ItaliansИталијанците stubbornlyна embraceсеверот theirупорно nation'sја longestнеговуаат river,најдолгата whichземја nurturesво riceреката fieldsсо нејзините оризови полиња, vineyardsлозови насади, fisheries—andрибници legendsи легенди|publisher=[[National Geographic]]|month=мај |year=2002|accessdate=6 април 2009|url=http://ngm.nationalgeographic.com/ngm/0205/feature6/}} </ref> Течението го следи [[45-ти северен напоредник|45-тиот северен напоредник]].
 
Реката тече низ разни важни градови како што се [[Торино]], [[Пјаченца]] и [[Ферара]]. Поврзана е со [[Милано]] со мрежа од [[канал]]и во чие осмислување учествувал [[Леонардо да Винчи]]. При крајот на течението, По образува широкашироко [[речна делтаустие]] со стотици мали канали. На јужниот дел до делтатаустието се наоѓа местото [[Комакјо]], познато по одгледувањето на [[јагула|јагули]]. Долината на По влегувала во римската провинција [[Кисалпска Галија]] и ја делела на две територијални целини.
 
По е позната по честите и големи [[поплава|поплави]]. Затоа денес над половината од течението се регулира со насипи.<ref name=NG2002/> Наклонот на долината се намалува од 0,35% на запад на 0,14% на исток, што е прилично низок степен. Долж реката има 450 езера.<ref name=AM/>
== Надворешни врски ==
{{ризница|Po river}}
* {{цмс|title=Ренесансниот град Ферара и делтатаустието на По|url=http://whc.unesco.org/en/list/733|publisher=Центар за светско наследство на УНЕСКО|year=1992–2009|accessdate=14 април 2009}} {{en}}
 
[[Категорија:Реки во Италија]]