Разлика помеѓу преработките на „Обединето Кралство“

с
r2.7.3) (Робот: Менува diq:Britanyaya Gırde, pam:Pisanmetung a Ka-arian; козметички промени
с (r2.7.3) (Робот: Додава sa; менува lez, or, pcd)
с (r2.7.3) (Робот: Менува diq:Britanyaya Gırde, pam:Pisanmetung a Ka-arian; козметички промени)
Дваесеттиот век раѓа писатели на научната фантастика Х. Џ. Велс, писател на класиците на детската литература Рудјард Киплинг, A.A. Милне, контроверзниот Д. Х. Лоренс, модернистката [[Вирџинија Вулф]], сатиричниот Ивлин Во, популарниот романсиер [[Греам Грин]], криминалистичката романсиерка [[Агата Кристи]], и поетите Тед Хјуз и Џон Бетчемен.
 
Британската литература има и богат придонес од шкотските писатели Артур Конан Дојл, романтичните дела на Сер Волтер Скот, писателот на детска литература М. Бери и епските авантурни дела на Роберт Луис Стивенсон. А повеќе мрачни сцени може да се најде во приказните Иан Ренкин и на психолошкиот хорор-комедија на Јан Бенкс. [[Шкотска|Шкотската]]та престолнина, [[Единбург]] е првиот прогласен град на книжевноста на УНЕСКО.
 
Најстарата позната песна од областа сега позната како [[Шкотска]], Y Gododdin, беше составена на кумбрик или старовелшки јазик на крајот од шестиот век каде е прв документ каде се спомнува кралот [[Артур]]. Најголемиот велшки поет на сите времиња се смета дека е Дафуд ап Гвилим. Поради доминантниот велшки јазик во [[Велс]], се до крајот на деветнаесеттиот век, поголемиот дел од велшката литература е на велшки. Автори од други националности, особено од Ирска, или од [[Комонвелтот]], живееле и твореле во Велика Британија. Такви познати автори се: [[Џонатан Свифт]], [[Оскар Вајлд]], Брам Стокер, Џорџ Бернард Шо, Џозеф Конрад, [[Т. С. Елиот]] и [[Езра Паунд]].
[[kl:Tuluit Nunaat]]
[[kn:ಯುನೈಟೆಡ್ ಕಿಂಗ್‌ಡಂ]]
[[pam:UnitedPisanmetung Kingdoma Ka-arian]]
[[krc:Уллу Британия]]
[[ka:გაერთიანებული სამეფო]]
[[yo:Ilẹ̀ọba Aṣọ̀kan]]
[[zh-yue:英國]]
[[diq:BritanyaBritanyaya Gırde]]
[[zea:Vereênigd Konienkriek]]
[[bat-smg:Jongtėnė Karalīstė]]