Пикардија: Разлика помеѓу преработките

Додаден 151 бајт ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с r2.7.1) (Робот: Додава az:Pikardiya
сНема опис на уредувањето
Ред 27:
|ruling_party2 =
|departments = 3
|dept1 = [[ЕзнЕна (департман)|Ена]]
|dept2 = [[ОизОаза (департман)|Ена]]
|dept3 = [[Сома (департман)|Сома]]
|NUTS = FR2
|iso region =
Ред 37:
==Историја==
 
Историската [[Провинции во Франција|провинција]] [[Пикардија (провинција)|Пикардија]] се протегала северно од Нојон до [[Кале]], низ цел департман [[Сома]] и северно од департманот [[ЕнЕна (департман)|ЕнЕна]]. Провинцијата Артоа (областа Арас) ја делела Пикардија од Француска Фландрија.
 
Денес, современиот регион Пикардија не го вклучува брегот од Берк до Кале, преку Булоња (Булоне), кој денес е во регионот [[Север-Па де Кале]], но ги вклучува ''земјите'' (pays) [[Бовези]], Валоа, Нојоне, Лаоноа, Соасоне, Омоа на југ од [[Департмани на Франција|департманите]] [[Ен (департман)|Ен]] и [[Оаз]].
Ред 47:
 
==Култура==
Пикардското културно наследство вклучува некои од најубавите готски цркви (Катедралите во Амјен и Буве), изразена локална гастрономија (''ficelle picarde'', ''flamiche aux poireaux'', ''tarte au maroilles''), пиво и традиционални игри и спортови како ''longue paume'' (претходникот на тенисот), како и ''пикардискитепикардските танци''.
==Демографија==
Според пописите помеѓу 1990 и 1999, населението на [[Оаз]] се зголемувало за 0,61% годишно (речиси двојно побрзо од Франција во целина) додека департманот [[Езн]] бележи намалување на населението додека пак во [[Сома]] сосем малку било во пораст (за 0,16% годишно). Денес, 41,3% од популацијата на Пикардија живее во департманот [[Оаз]].
Ред 61:
*[[Креј]]
*[[Лаон]]
*[[Сен- Квентен, Езн(Ена)|Сен- Квентен]]
*[[Соасон]]
 
== Поврзано ==
* [[Пикардски јазик]]
 
== Наводи ==