Разлика помеѓу преработките на „Бургундија“

Додадени 6 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2+) (Робот: Менува en:Burgundy)
с
 
Регионот е поголем од некогашното [[Војводство Бургундија]], но помал по површина од територијата под власта на [[Војвода на Бургундија|војводите на Бургундија]]. Составен е од следиве поранешни покраини:
* Бургундија: [[Златен Брег]], [[Сона и Лоара]] и јужната половина на [[Јона]]. Ова се границите на поранешното Војводство Бургундија (подоцна покраина Бургундија). Меѓутоа во денешниот регион не спаѓа некогашното грофовство Бургундија (подоцна покраина Франш-Конте), кое денес го образува регионот [[Франш-Конте]]. Мал дел од некогашното војводство денес му припаѓа на регионот регионот [[ШампањШампања-Ардени]].
* [[Ниверне]]: денешен департман [[Њевр]]
* северната половина на Јона е територија која не припаѓала на Бургундија (барем не од XI век наваму), туку била погранична област помеѓу покраините [[ШампањШампања (покраина)|ШампањШампања]], [[Ил де Франс (покраина)|Ил де Франс]] и [[Орлеане]], политички зависна од секоја од нив во разни историски периоди.
 
==Поголеми градови==