Кимон Георгиев: Разлика помеѓу преработките

Додадени 425 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за личност |
[[Податотека:Kimon-Georgiev-IMARO.jpg|десно|мини|200п|Кимон Георгиев во комитска облека]]
име=Кимон Георгиев |
портрет= Kimon-Georgiev-IMARO.jpg|
px=200п|
опис=македонски револуционер|
наставка= |
роден-дата={{роден на|||1867}}| |
роден-место=[[Негован]], {{роден во|Егејска Македонија}} |
починал-дата= {{починал на|31|декември|1907}}|
починал-место= {{починал во|Кукушко}}, [[Егејска Македонија]]
}}
'''Кимон''' или ''Кимо Георгиев'', бил македонски револуционер, поројски и солунски војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
== Биографија ==