Разлика помеѓу преработките на „Сен Дени (Реинион)“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Менува fa:سن-دونی، رئونیون)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{French commune
|name=Сен- Дени<br />''Saint-Denis''|
image=[[Податотека:SaintDenisReunion003.jpg|300px]]
|caption=Панорама на Сен- Дени
|map=Réunion-Saint-Denis.png
|région=[[Реинион]]
|département=[[Реинион]]<br />([[Префектури во Франција|префектура]])
|arrondissement=Сен- Дени, Реинион
|canton=главен на 9 кантони
|insee= 97411
|density_km2=936|date-density=2004|}}
 
'''Сен Дени''' ([[фр.]] ''Saint-Denis'') [[Префектури во Франција|префектура]] (главен град) на [[Франција|францускиот]] [[Прекуморски региони на Франција|прекуморски регион]] и [[прекуморски департман|департман]] [[Реинион]], во [[Индиски Океан|Индискиот Океан]]. Се наоѓа на најсеверната точка на островот, близу устието на реката [[Сен- Дени (река)|Сен- Дени]].
 
Сен- Дени е најнаселената [[општини во Франција|општина]] во француските [[прекуморски департман]]и. Според пописот во 1999 г., градското подрачје броело 158.139 жители, од кое 131.557 во самиот град, а останатите во блиската општина [[Сент-Мари (Реинион)|Сент-Мари]].
 
== Историја ==
[[Податотека:Mairie-saint-denis.JPG|left|thumb|Поранешното градско собрание и „Столбот на победата“]]
Сен- Дени го основал [[Етјен Рењо]] во [[1669]], а во 1738 станува главен град на Сен- Дени.
 
== Транспорт ==
== Атракции ==
* [[Музеј на Леон Дјеркс]] (''Musée Léon Dierx'') - уметничка галерија и музеј
* [[Државни градини (Сен- Дени)|Државни градини]] (''Jardin de l'Etat'') - јавни градини - во нив има и природонаучен музеј)
* Ле Баршоа (''Le Barachois'') - крајбрежен парк
* Пишана Карпа (''La Roche Écrite'') - 15 km јужно од градот. Планински врв над Сен- Дени кој овозможува мошне импресивен поглед врз градот.
 
== Хотели ==
Меѓу меѓународните хотели во Сен- Дени се вбројуваат: ''Mercure Creolia Hotel'', ''Austral Hotel'' и ''Best Western''.
 
== Занимливости ==
Виетнамскиот принц [[Бао Ванг]], син на царот [[Дуј Тан]] е роден и живее во Сен- Дени со семејството.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.ville-saintdenis-reunion.fr/ Официјална веб-страница] {{fr}}
{{commonsризница|Saint-Denis, Réunion}}
 
[[Категорија:Општини во Реинион]]