Шалон ан Шампањ: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Ред 24:
|density_km2=1817|date-density=1999}}
 
'''Шалон-ан-Шампањ''' е град во [[Франција]]. Главен град е на [[департмандепартмани во Франција|депарманот]]от [[Марна (департман)|Марна]] и [[Региони во Франција|регионот]] [[Шампања-Ардени]].
Градот порано се нарекувал Шалон-сир-Марн, за да во [[1998]] година го добие денешното име.