Разлика помеѓу преработките на „Тапани“

Додадени 8 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава ur:ڈرم)
[[Податотека:DrumMozartRegiment.jpg|thumb|right|Тапан користен од 1823]]
 
'''Тапаните''' се дел од перкусионистичката група на [[инструмент]]и, а технички се класифицираат како мембрафони[[мембранофон]]и. Тапанот е составен од [[мембрана]], која е растегната преку школка и доволно затегната за да произведе звук кога врз нејзе се врши [[притисок]]. Тапанот е најстариот [[музички инструмент]], и неговиот основен дизајн останува непроменет со илјадници години. Тапаните неможат да се штимаат, и [[звук]]от кој го произведуваат се одликува според физичкиот дизајн на самиот инструмент. Сепак тие се делат на долни и горни тонски тапани, а музичарите често користат комбинација од неколку тапани со цел да произведат [[музичка композиција]].
 
== Употреба ==