Разлика помеѓу преработките на „Артур Конан Дојл“

с
r2.7.3) (Робот: Брише ckb:سێر ئارتەر کۆنان دوێڵ; козметички промени
с (Робот: Додава ur:آرتھر کونن ڈویل)
с (r2.7.3) (Робот: Брише ckb:سێر ئارتەر کۆنان دوێڵ; козметички промени)
Од [[1876]] до [[1881]] Конан Дојл студирал медицина на [[Универзитет во Единбург|Универзитетот во Единбург]], сметајќи го и времето кога работел во гратчето Астон, денес дистрикт на [[Бирмингем]]. Додека студирал, Конан Дојл започнал и со пишување на [[расказ]]и, а неговата прва расказ е објавена во весникот ''Чемберс Единбург Журналс'' на 20 годишна возраст. Потоа, Конан Дојл бил лекар на брод што се движел на релација до Западна [[Африка]]. Тој го завршил својот докторат во [[1885]] година. <ref name="Archive">Available at the [http://www.era.lib.ed.ac.uk/handle/1842/418 Edinburgh Research Archive].</ref>
 
Во [[1882]] Конан Дојл отворил мала амбуланта со неговиот партнер и пријател Џорџ Бад, но соработката се покажала неуспешна и набрзо се прекинала. Затоа, Конан Дојл решава сам да отвори мала клиника во [[Саутси]]. Додека работел во својата не толку успешна работа, тој повторно започнал со пишување на раскази. Негово прво позначајно дело било [[Студија во црвено]] и тогаш за првпат бил создаден ликот [[Шерлок Холмс]], инспириран од поранешниот професор на Конан Дојл, Џозеф Бел. Приказните за Шерлок Холмс почнал да ги објавува во [[Стренд Магазин|магазинот Стренд]].
 
Додека Артур Конан Дојл живеел во Саутси, играл фудбал како аматер, поточно бил голман. Тој исто така се занимавал и со крикет и играл за Марилбоун Крикет Клаб.
[[sk:Arthur Conan Doyle]]
[[sl:Arthur Conan Doyle]]
[[ckb:سێر ئارتەر کۆنان دوێڵ]]
[[sr:Артур Конан Дојл]]
[[sh:Arthur Conan Doyle]]