Разлика помеѓу преработките на „Варшава“

Додадени 9 бајти ,  пред 8 години
с
Замена на Image:Warszawa-pano.jpg со Image:Warsaw-Castle-Square-2.jpg (од страна на Trijnstel поради: File renamed: File renaming criterion #2: C...
с (r2.7.3) (Робот: Додава pa:ਵਾਰਸਾ)
с (Замена на Image:Warszawa-pano.jpg со Image:Warsaw-Castle-Square-2.jpg (од страна на Trijnstel поради: File renamed: File renaming criterion #2: C...)
 
=== Најважни настани ===
[[Слика:WarszawaWarsaw-panoCastle-Square-2.jpg|мини|250п|Стариот дел од Варшава]]
 
Варшава низ историјата поминала низ разни драматични моменти. Градот дури неколку пати бил разрушуван од освојувачите. Најважни историски настани се: