Разлика помеѓу преработките на „Островот на богатството“

Откажано уредувањето 2784705 на уредникот 85.30.88.130 (разговор)
(Ја заменувам страницата со 'Исто така оваа книга е толку Глупа што не смеете да и ги видите кориците ведна...')
(Откажано уредувањето 2784705 на уредникот 85.30.88.130 (разговор))
:''За други значења видете ја [[Островот на богатството (појаснување)|страницата за појаснување]].''
Исто така оваа книга е толку Глупа што не смеете да и ги видите кориците веднаш ќа се разболете
{{Infobox Book| <!-- See Wikipedia:WikiProject_Novels or Wikipedia:WikiProject_Books -->
| name = Островот на богатството<br>''Treasure Island''
| image = [[File:Treasure Island-Scribner's-1911.jpg|200px]]
| image_caption = Корица на книгата од 1911.
| author = [[Роберт Луис Стивенсон]]
| cover_artist =
| country = Обединето Кралство
| language = англиски
| genre = [[авантура]]<br/>[[детска лутература]]
| release_date = 1883
| publisher = London: Cassell and Company (денес дел од [[Orion Publishing Group]])}}
 
'''''Островот на богатството''''' ({{lang-en|Treasure Island}}) или '''Островот на скриеното богатство''' e [[роман]] напишан од [[Шкоти|шкотскиот]] писател [[Роберт Луис Стивенсон]], која за прв пат била објавена на [[23 мај]] [[1883]] година. Романот е авантура во кој се опишува приказната за една група [[пират]]и и обични граѓани кои се во потрага по закопано богатство на еден ненаселен остров во [[Карипското Море]].
 
Книгата е позната по самата приказна, но и добриот опис на атмосферата, ликовите и акцијата која се одвива низ целиот текст. Исто така, романот вклучува добар опис на [[морал]]ните вредности на самите ликови, особено на главниот негативен лик и ова се смета за чуден елемент кој е вметнат во една детска литература. Препознатливо за романот се пиратите, картата со скриеното богатство, бродовите и убистават, како и тајните договори и преговори за опстанок на островот и враќање во [[Бристол]] со здраво тело и дух, но и богатство во џебовите.
 
== Ликови ==
* [[Џим Хоукинс]] - главниот лик во романот, прераскажувачот на приказната. Тој е младо момче кое ја иницира потрагата по богатството и воедно е главен протагонист во романот.
* [[Капетан Флинт]] - пират со лошо реноме, познат по неговите злосторства и ѕверства.
* [[Капетан Смолет]] - капетан на бродот „Хиспањола“, соработник на Ливси, Трелони и Џим.
* [[Лонг Џон Силвер]] - главен антагонист во приказната.
* [[Доктор Леcјви]] - еден од протагонистите во приказната, пријател и соработник на Џим.
* Скуир Трелони - пријател на Лејсви, еден од протагонистите во приказната.
* Били Боунс - поранешен пират кој престојува во мотелот на Џин и човек кој ја имал картата на богатството.
* Слепиот Пју - слеп пират кој го посетува Боунс за да му ја земе картата.
* Блек Дог - пират, соработник со Пу
* Бен Ган - заробеник на островот, подоцна соработник на Џим, Трелоуни, Ливси.
* Израел Хендс и 17 останати пирати, соработници на Силвер.
 
==Користена литература==
* Cordingly, David (1995). ''Under the Black Flag: The Romance and Reality of Life Among the Pirates''. ISBN 0-679-42560-8
* Letley, Emma, ed. (1998). ''Treasure Island (Oxford World's Classics)''. ISBN 0-19-283380-4
* Pietsch, Roland (2010). ''The Real Jim Hawkins: Ships' Boys in the Georgian Navy''. ISBN 9781848320369
* Reed, Thomas L. (2006). ''The Transforming Draught: Jekyll and Hyde, Robert Louis Stevenson, and the Victorian Alcohol Debate''. ISBN 0-7864-2648-9
* Watson, Harold (1969). ''Coasts of Treasure Island;: A study of the backgrounds and sources for Robert Louis Stevenson's romance of the sea''. ISBN 0-8111-0282-3
 
==Надворешни врски==
* {{gutenberg|no=120|name=Островот на богатството}}
* [http://www.archive.org/search.php?query=title%3Atreasure%20island%20creator%3Astevenson%20-contributor%3Agutenberg%20AND%20mediatype%3Atexts ''Островот на богатството''], скенирана и илустрирана книга. Меѓу позначајните едиции ги вклучува:
** [http://www.archive.org/details/treasureisland00steviala ''Островот на богатството''], 1911 Скрибнер
** [http://www.archive.org/details/treasureisland00stev2 ''Островот на богатството''], 1915 Харперс
** [http://www.archive.org/details/treasureislan00stevuoft ''Островот на богатството''], 1912 Скрибнер.
**[http://www.archive.org/details/stevensonstreasu00stevrich ''Островот на богатството''], 1911 Гин и Компанијата.
* [http://www.kellscraft.com/treasureislandcontent.html ''Островот на богатството''], со вовед и белешки од Френклин Т. Бејкер.
* [http://librivox.org/treasure-island-by-robert-louis-stevenson/ ''Островот на богатството''], аудио-книга.
* [http://www.3maks.com/Countries/ItemView.aspx?qx=TLzkh%2FFXTQVVAQRRFZduZjWV8rHeVeuODahPEFmg7eo3HVJHl0HC%2BfYg2DkwCsVL0W3ObbLfD74FyzPklxSuGA%3D%3D „Островот на скриеното богатство“] - македонска едиција.
{{Лит-никулец}}
 
[[Категорија:Роберт Луис Стивенсон|Островот на богатството]]
[[Категорија:Шкотски романи]]
 
[[ar:جزيرة الكنز]]
[[az:Dəfinələr adası (roman)]]
[[bn:ট্রেজার আইল্যান্ড (উপন্যাস)]]
[[bg:Островът на съкровищата]]
[[ca:L'illa del tresor]]
[[cs:Ostrov pokladů]]
[[cy:Treasure Island]]
[[da:Skatteøen]]
[[de:Die Schatzinsel]]
[[el:Το νησί των θησαυρών]]
[[en:Treasure Island]]
[[es:La isla del tesoro]]
[[eu:Altxor uhartea]]
[[fa:جزیره گنج]]
[[fr:L'Île au trésor]]
[[gl:A illa do tesouro]]
[[ko:보물섬]]
[[hi:ट्रेजर आइलैंड]]
[[hr:Otok s blagom]]
[[it:L'isola del tesoro]]
[[he:אי המטמון]]
[[hu:A kincses sziget]]
[[ms:Treasure Island]]
[[nl:Schateiland]]
[[ja:宝島]]
[[no:Skatten på sjørøverøya]]
[[pl:Wyspa skarbów]]
[[pt:A Ilha do Tesouro]]
[[ro:Comoara din insulă]]
[[ru:Остров сокровищ]]
[[sq:Ishulli i thesarit]]
[[simple:Treasure Island]]
[[fi:Aarresaari]]
[[sv:Skattkammarön]]
[[ta:டிரசர் ஐலண்டு]]
[[te:కాంచన ద్వీపం]]
[[tr:Define Adası]]
[[uk:Острів скарбів]]
[[vi:Đảo giấu vàng]]
[[zh:金銀島]]