Разлика помеѓу преработките на „Војна и мир“

Додадени 275 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
{{внимание}}
{{викифицирање}}
{{About|theроман Tolstoyна novelТолстој}}
{{infobox book | <!-- See Wikipedia:WikiProject_Novels or Wikipedia:WikiProject_Books -->
| name = Војна и мир
 
=== Радио и телевизија ===
Во декамври 1970 год, радио станицата Пацифика емитуваше читање на целиот роман, проект во кој учество зеле над 140 јавни личности и обични луѓе. Во 1972, ББС(BBC) објави телевизиска серија заснована на романот, емитувана во 1972-1973 год. Ентони Хопкинс ја играл главната улога на Пјер. Останатите ролји беа толкувани од Рупет Дејвис, Фејт Брук, Мораг Худ, Алан Доби, Ангела Даун и Силвестер Моранд. Оваа верзија ги вклучила и многу од споредните ликови во романот, меќу кои бил и Платон Каракаев (Хари Лок). Драматизираната адаптација која содржеше десет делови беше напишана од Марси Кахан и Мајк Вокер во 1997 за ББС Радио 4. Продукцијата во 1998 година ја доби Талки наградата за најдобра драма и беше околу 9 и пол часа во должина. Беше режирана од Жанет Витакер  и со Симон Расел Бел, Жерард Марфи, Ричард Џонсон и неговиот тим помагачи. ''La Guerre et la paix'' (француската верзија на Војна и мир) се пренесуваше на ТВ 2000 од Франсоа Русилон. Роберт Брубакер ја играше водечката улога на Пјер. Војна и мир (повторно беше продуцирана во 2007): произведенигод. од страна на италијанецот Лукс Вајд во форма на ТВ мини сериисерија на руски и на англиски копродуциранојазик. Серијата беше во копродукција на луѓе од Русија, Франција, Германија, Полска и Италија. ВоРежијата режијаму припадна на Роберт Дорнхелм, соа сценариото сценариобеше напишано од страна на Лоренцо Фавела, Енрико Медиоли и Гевин Скот. СеФилмот одликувасе закити со меѓународномногубројни учествомеѓународни сопризнанија и награди, а во него Александар Бејер кој ја играиграше водечкатаглавната улога на ПиерПјер, асистираноа одостанатата актерска екипа ја сочинуваа Малколм Мекдауел, Клеменс Поеси, Алесио Бони, Пилар Абела, Џ.Кимо Албас, Кен Дукен, Џуозапас Бегдонас и Тони Берторели.
 
[[категорија:Дела на Лав Толстој]]