Разлика помеѓу преработките на „Војна и мир“

Додадени 310 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
== Адаптации ==
=== Филм ===
Првиот руски филм снимен врз основа на оригиналното дело беше во 1915 наречен Война и мир (Voyna i mir), режиран од Владимир Гардин, каде  главните улоги ги толкувале Гардин и руската балерина Вера Карали. Филмот беше промовиран во 1968 година и доби позитивни критики од страна на филмските експерти. Реномираниот роман од четири дела - Војна и мир беше предмет на филмска обработка од советскиот режисер Сергеј Бондрачук, кој беше објавен во 1965-1967 и целосно преуреден во 1968 година. Овде учествуваа Лјудмила Савелјева (како Наташа Ростова) и Вјачеслав Тикхонов (како Андреј Боклонски). Бондрачук го одглумил ликот на Пјер Безуков. Филмот траел речиси 7 часа, и во него беа вклучени илјадници актери, 120 000 реквизити, а беа потребни седум години за да се заврши со снимањето, што резултирало со драматична промена на возраста на актерите од сцена до сцена. Доби Оскар за најдобар странски филм за неговата автентичност и масивност. Тој филм се смета за најдобра филмска реализација на романот. Романот е адаптиран два пати од страна на режисер без руско потекло. Првиот од овие беше продуциран од Ф. Камеи во Јапонија (1947). Вториот, во 1956 год. беше 208 минути долг во режија на американскиот крал Видор. Овде глумеле Одри Хепбурн (Наташа), Хенри Фонда (Пјер), и Мел Ферер (Андреј). Одри Хепбурн беше номинирана  за наградаатнаградата БАФТА за најдобра британска актерка и за наградата Златен глобус за  најдобра актерка во драмската продукција.
 
=== Опера ===
 
=== Музика ===
Нино Рота, признат музички критичар, коментирајќи го албумот “Relayer” на прогресивната рок групата Јес (Yes), ја посочува првата песна “The Gates of Delirium” (Портите на делириум), и за неакоја вели дека е целосно заснована на романот.
 
=== Театар ===
Првите успешни сценски адаптации на Војна и мир беа изработени од Алфред Неуман и Ервин Пискатор (во 1942),. ревидиранИстите подоцна биле ревидирани во 1955 година, објавен од страна на Macgibon&KeeМекГибон и Ки. Премиерата ја диживеале во Лондон 1963година1963 год, и изведуванибиле изведени и во 16 земји) и од РЕвропа. Лукас (1943).СценскаСценската адаптација од Хелен Едмундсон, првпат направена во 1996 во Кралскиот национален театар, беше објавена истата година од страна на NickНик HernХерн Books,Букс во Лондон. Едмундсон додава и ја дополнува претставата за 2008 продукцијаи какоја две-адаптира триза часовни делови од Шеард Икспиријанс,филмот во режија на Нанси Меклер и Поли Теале, чие времетраење било околу 3 часа. ОваПрвата драмска претстава во Англија беше најпрвин поставенопоставена на сцената во Nottingham Playhouse, а потоа  следеше турнеја вониз Велика Британија, вклучувајќи ги доградовите Ливерпул, Дарлингтон, Бат, Варвик, Оксфорд, Труро, Лондон( (Хампстед Театарот) и Челтенхам, помеѓу останатите. Од 15-18 јули, БирмингенБирмингската Театарскататеатарската школа гиго изведе овиеова седумчасовно епско дело во Кресентскиот театар во Бриндлејплејс со голем успех. Бирмингенската театарска школа е единственото драмско училиште во светот што ја изведува новатанајновата адаптација на Војна и мир. РежираноРежирана е од Крис Розански, икој какобил помошник на режисерот на Кралскиот Националеннационален театар, изведувача Антониглавната улога ја има Марк Ентони, со придружните вокали обезбеденина од Дд-р Риа Кин и според кореографија одна Колин Ланг.
 
=== Радио и телевизија ===
Во декамври 1970, Пацифика Радио станица ВБАИ емитува читање на целиот роман (Dunnigan превод од 1968 год) кој е читан од над 140 јавни личности и обични луѓеВојна и мир (1972):  ББС(BBC) (British Broadcasting Corporation) објави телевизиска серија врз основа на романот, емитувана во 1972-1973. Антони Хопкинс ја играл водечката улога на Пиере. Други водечки карактери беа глумени од Рупет Дејвис, Феит  Брук, Мораг Худ, Алан Доби, Ангела Даун и Силвестер Моранд. Оваа верзија реално ги вклучува и многу споредни ликови на Толстој вклучувајќи го Платон Каракаев (Хари Лок). Драматизирана целосна адаптација на 10 делови беше напишана од Марси Кахан и Мајк Валкер во 1997 за ББС Радио 4.Продукцијата во 1998 година ја доби Талки наградата за најдобра драма и беше околу 9.5 часа во должина. Беше режирана од Жанет Витакер  и со Симон Расел Бел, Жерард Марфи, Ричард Џонсон и други. La Guerre et la paix (Војна и мир) ТВ 2000 од Франсоа Русилон. Роберт Брубакер ја играше водечката улога на Пиер.Војна и мир (2007): произведени од страна на италијанецот Лукс Вајд – ТВ мини серии на руски и англиски копродуцирано во Русија, Франција, Германија, Полска и Италија. Во режија на Роберт Дорнхелм, со сценарио напишано од страна на Лоренцо Фавела, Енрико Медиоли и Гевин Скот. Се одликува со меѓународно учество со Александар Бејер кој ја игра водечката улога на Пиер асистирано од Малколм Мекдауел, Клеменс Поеси, Алесио Бони, Пилар Абела, Џ.Кимо Албас, Кен Дукен, Џуозапас Бегдонас и Тони Берторели.
 
[[Категоријакатегорија: Руска литература]]
 
[[ar:الحرب والسلم]]