Разлика помеѓу преработките на „Војна и мир“

Додадени 184 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
• Принцот Андреј Николајевич Болконскиј - Силен но циничен, замислен, филозоф и помошник во Наполеонските војни.
• Принцезата Марија Николајевна Болконскаја - побожна жена чиј ексцентричен татко се обидел да и овозможи добро образование. Грижата за добриот изглед на нејзините големи очи на нејзиното тенко и скромно лице често се споменуваат.
• Грофот Илја Андрејевич Ростов – Глава на семејството Ростов;, финансиски слаб, склон на грешки.
• Грофица Наталија Ростова - Сопруга на грофот Илја Ростов, мајка на четирите Ростови деца.
• Грофица Наталија Илјинична (Наташа) Ростова – Главен лик, претставена како "не многу слатка, но полна со живот" и романтична млада девојка, таа страда за конечно да си ја најде среќата . Таа е искусена пејачка и танчерка.
• Фјодор Иванович Долоков - ладен, скоро психопатски офицер, тој го уништува Николај Ростов намамувајќи го на подмолен коцкарски долг( од кој Долоков има профит), тој единствено покажува љубов кон неговата стара мајка.
• Адолф Карлович Берг - Еден млад руски офицер, кој сака да биде само како и секој друг.
• Ана Павловна Шерер - Исто така позната како Анет, таа е домаќинка на приемниот салон кој е локација на голем дел од случувањата од романот во Петерсбург.
• Марија Димитриевна Акросимова - Една постара дама од московското општество, таа е елегантна танчерка и тренд-сетер, и покрај нејзината возраст и големина.
• Амалија Евгениевна Буриен- Француската жена која живее со Болконски, првенствено како придружник на принцезата Mарја
• Василиј Димитрич Денисов - пријател на Николај Ростов и брат офицер, кој и се додворува на Наташа.
• Платон Кратаев- - архетипски добар руски селанец, кого Пјер го сретнува во затворот.
• Наполеон 1 на Франција –Големиот– Големиот човек, чија судбина е детално опишана во книгата.
• Генерал Михаил Иларионович Кутузов – главен командант во книгата. Неговата посветеност и скромноста ја спаси Русија од Наполеон.
• Осип Баздејев - масон кој се интересира за мистериозната група наПјер, започнувајќи долга суб-содржина.
== Адаптации ==
=== Филм ===
Првиот руски филм адапитранснимен врз базаоснова на Војнаоригиналното и мирдело беше во 1915 наречен Война и мир (Voyna i mir), режиран од Владимир Гардин, икаде глума наглавните улоги ги толкувале Гардин и руската балерина Вера Карали. Филмот беше проследен промовиран во 1968 година и доби позитивни критики од страна на критичкифилмските реномираниотексперти. филмРеномираниот роман од четири дела - Војна и мир беше предмет на филмска обработка од советскиот режисер Сергеј Бондрачук, кој беше објавен индивидуално во 1965-1967 и како целосно преуреденопреуреден во 1968 година. Овде учествуваа Лјудмила Савелјева (како Наташа Ростова) и Вјачеслав Тикхонов ( како Андреј Боклонски ). Бондрачук го одглумил ликот на ПиереПјер Безуков. Филмот бешетраеше речиси 7 часа долг, и беа вклучени илјадници актери, 120 000 додатоциреквизити, а и билебеа потребни седум години за да се заврши со снимањето, што резултирало со драматична промена на возраста на актерите од сцена до сцена. Доби Оскар за најдобар странски филм за неговата автентичност и масивност. ФилмотТој филм се смета за најдобра филмска реализација на романот. Романот е адаптиран два пати заод кинострана надворна одрежисер без руско Русијапотекло. Првиот од овие беше продуциран од Ф. Камеи во Јапонија (1947). Вториот, во 1956 Војна и миргод. беше 208 минути долг во режија на американскиот крал Видор. Овде глумеле Одри Хепбурн ( Наташа ), Хенри Фонда (ПиереПјер), и Мел Ферер (Андреј). Одри Хепбурн беше номинирана за наградаат БАФТА за најдобра британска актерка и за наградата Златен глобус за најдобра актерка во драмската продукција.
 
=== Опера ===