Разлика помеѓу преработките на „Бокс“

Додадени 7 бајти ,  пред 7 години
с
r2.7.3) (Робот: Ја менувам tg:Бокс во tg:Муштзанӣ; козметички промени
с (r2.7.2+) (Робот: Додава os:Бокс)
с (r2.7.3) (Робот: Ја менувам tg:Бокс во tg:Муштзанӣ; козметички промени)
 
== Боксот во античка Грција и Рим ==
Во античка Грција борачите користеле тесни каиши на рацете и подлактниците, додека во Рим гладијаторите на рацете користеле кожени покривачи со метални клинци (цести) и најчесто се бореле до смрт.
 
== Боксот од 1839 година до 1904 година ==
[[te:ముష్టి యుద్ధం]]
[[th:มวยสากล]]
[[tg:БоксМуштзанӣ]]
[[tr:Boks]]
[[uk:Бокс]]