Разлика помеѓу преработките на „Епир (област)“

Нема измена во големината ,  пред 12 години
с
с
 
== Демографија ==
Во грчкиот Епир живеат околу 350.000 луѓе. Најголем дел од [[населението]] се [[грциГрци]], но има и [[власиВласи]] и [[албанциАлбанци]]. И тие, како и [[македонциМакедонци]]те не се признати како малцинство, па затоа нивниот точен број не може да се утврди.
 
== Географија и екологија ==
13.850

уредувања