Кумички јазик: Разлика помеѓу преработките

с
r2.7.3) (Робот: Ја менувам tt:Кумык теле во tt:Комык теле; козметички промени
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.2+) (Робот: Додава tt:Кумык теле; менува uz:Qoʻmiq tili)
с (r2.7.3) (Робот: Ја менувам tt:Кумык теле во tt:Комык теле; козметички промени)
}}
 
'''Кумиски''' е [[турски јазици|турски јазик]], зборуван од околу 200,000 луѓе во [[Дагестан]] во [[Русија]]. Јазикот се пишувал со [[арапска азбука]] до 1928, потоа со [[латиница]] од 1928 до 1937 година и од 1937 па се до денес се пишува со [[кирилица]] поточно со [[кумиска азбука]].
 
== Пишување ==
[[sk:Kumyčtina]]
[[fi:Kumykin kieli]]
[[tt:КумыкКомык теле]]
[[tr:Kumukça]]
[[bat-smg:Kumīku kalba]]