Разлика помеѓу преработките на „Мансфелд (округ)“

нема опис на уредувањето
с (Ehrlich91 ја премести страницата Мансфелдер Ланд на Мансфелд (округ))
{{Infobox District DE
| name=Мансфелд<br />Mansfelder Land
| name=Мансфелдер Ланд
| state=Саксонија-Анхалт
| former regierungsbezirk=[[Хале (административни округ)|Хале]]
| capital=[[Ајслебен]]
| area=759
| population=104,.970
| population_as_of=2002
| density=138
}}
 
'''Мансфелдер ЛандМансфелд''' ({{lang-de|Mansfelder Land}}) бил округ (''Kreis'') во средишниот дел на [[Саксонија-Анхалт]], [[Германија]]. Соседни окрузи биле (од север во насока на стрелките на часовникот) [[Ашерслебен-Штасфурт]], [[Бернбург (округ)|Бернбург]], [[ЗалкрајсЗал (округ)|Зал]], [[Мерзебург-Кверфурт]], [[Зангерхаузен (округ)|Зангерхаузен]] и [[Кведлинбург (округ)|Кведлинбург]]. Бил припоен на 1 јули 2007 во новиот округ [[Мансфелд-ЗидхарцЈужен Харц]], како дел од [[Реформа на окрузите во Саксонија-Анхалт 2007|административната реформа во Саксонија-Анхалт]].
 
== Историја ==
{|
! width=50% align=left|Градови
! width=50% align=left|[[Амт (политичка единица)|ЗаеднициОпштински на општинизаедници]]
|- valign=top
||