Разлика помеѓу преработките на „Фердинанд II (Арагон)“

с
r2.7.3) (Робот: Ја менувам br:Ferdinant II Aragon во br:Fernando II Aragon; козметички промени
с (r2.7.2) (Робот: Додава arz:فرناندو التانى ملك اراجون)
с (r2.7.3) (Робот: Ја менувам br:Ferdinant II Aragon во br:Fernando II Aragon; козметички промени)
Преку бракот со [[Изабела I од Кастилја]] создале [[личен сојуз]] помеѓу соседните кралства [[Арагон]] и [[Кастилја]] по што следело обединување на нивните територии и создавање на заедничка држава [[Шпанија]], именувана според античкото римско име ''Хиспаниа'', иако заедничката држава формално не била администрирана како единствена, туку како две посебни, сѐ до 18. век.
 
Фернандо и Изабела ги протерале [[Маври]]те од [[Пиринејскиот полуостров]] и ја освоиле нивната територија и последна [[муслиман|муслиманска]]ска енклава на Европско тло - [[Гранада]] во 1492. Истата година, го испратиле [[Кристофер Колумбо]] во експедиција кон новиот свет. Исто така во 1492. со [[Декретот од Алхамбра]] ги условиле [[евреи]]те да го прифатат христијанството или да ги напуштат Арагон и Кастилја, што довело до голема миграција на стотици илјади евреи кон Португалија и цела Европа. Во 1494. со Договорот од Тордесиљас постигнале спогодба со [[Португалија]] за поделба на светот надвор од Европа.
 
Со цел да го зајакнат католицизмот, во 1478. ја создале [[Шпанска инквизиција|шпанската инквизиција]], која била под нивна директна власт, за разлика од средновековната која била под контрола на папата.
[[bg:Фердинанд II Арагонски]]
[[bs:Ferdinand II, kralj Aragonije]]
[[br:FerdinantFernando II Aragon]]
[[ca:Ferran el Catòlic]]
[[cs:Ferdinand II. Aragonský]]