Разлика помеѓу преработките на „Човекови права“

нема опис на уредувањето
{{внимание}}
[[Податотека:Us declaration independence.jpg|thumb|300 px|Американската декларација за човекови права по војната за независност на [[4 јули]] [[1776]]]]
'''Правата и слободите на човекот и граѓанинот''еееј како сте што си правите ' се основните критериуми што ја отсликуваат улогата на човекот и граѓанинот во едно општество. Истовремено тие се најасниот показател за карактерот на власта. Колку се понапредни тие, толку повеќе ја стеснуваат можноста на власта (властодршците) за злоупотреби и арбитрарност кон правата и слободите на човекот.
 
== Историја ==
Анонимен корисник