Разлика помеѓу преработките на „Човекови права“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.2+) (Робот: Менува ru:Права человека)
На повисоко ниво за правата на човекот била [[Франција]], со [[Декларација за правата на човекот и граѓанинот|Декларацијата за правата на човекот и граѓанинот]] ([[Француски јазик|француски]]: ''Declaration des droits de l’home et du citoyen'') во [[1789]] година. Оваа Декларација ја објавила слободата, рамноправноста, приватната сопственост и отпорот против насилството како природни и неотуѓиви права.
 
Од особено значење во оваа тематска целина има [[универзална декларација за човекови права|Универзалната Декларација за Човековите Права]] ([[англиски јазик|англиски]]: ''Universal Declaration of Human Rights''), која ја усвоила Генералното Собрание на [[Обединетите Нации]] на своето заседание во [[Париз]] на [[10 декември]] [[1948]] година. Тргнувајќи од начелото дека „''сите луѓе се раѓаат слободни и рамноправни во достоинството и во правата''”.аристотел им се спротивставил
 
== Денес ==
Анонимен корисник