Разлика помеѓу преработките на „Хелсингланд“

Одземени 4 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Хелсингланд''' ([[швед.]] ''{{аудио|sv-Hälsingland.ogg|Hälsingland}}'') е историска [[покраини во Шведска|покраина]] (''landskap'') во средна [[Шведска]]. Се граничи со покраините [[Јестрикланд]], [[Даларна]], [[Херједален]], [[Меделпад]] и [[Ботниски Залив|Ботнискиот Залив]]. Историски, претставува дел од [[краишта на Шведска|крајот]] [[Норланд]].
 
==Управа==