Разлика помеѓу преработките на „Хелсингланд“

Нема измена во големината ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
==Управа==
Традиционалните [[покраини во Шведска]] немаат административна или политичка улога, туку опстојуваат само како културно-историски целини. Во случајот на ХЕлсингландХелсингланд, покраината го опфаќа северниот дел од административниот [[окрузи во Шведска|округ]] [[Јевлеборг]]. Мали делчиња навлегуваат и во окрузите [[Јемтланд (округ)|Јемтланд]] и [[Вестернорланд]].
 
== Географија ==