Оклахома: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 9 години
с
r2.7.3) (Робот: Ја менувам zh-yue:奧克拉荷馬州 во zh-yue:屋罅堪馬省; козметички промени
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.3) (Робот: Додава sh:Oklahoma)
с (r2.7.3) (Робот: Ја менувам zh-yue:奧克拉荷馬州 во zh-yue:屋罅堪馬省; козметички промени)
{{Никулец од областа на географијата}}
 
'''Оклахома''' е сојузна држава од [[САД]] во јужниот дел од земјата. [[Главен град]] е [[Оклахома Сити]]. Се простира на 180 000 квадратни километри и е сместена северно од реката Ред Ривер. Низ Оклахома прв проаѓа шпанскиот истражувач Коронадо, по потрага по изгубениот Златен Град а под власт на САД ќе дојде со купувањето на Луизијана кој во 1803 е купен од Французите, со што е добиен отворен пристап до бреговите на Пацификот.
 
[[Категорија:САД]]
[[yi:אקלעהאמע]]
[[yo:Oklahoma]]
[[zh-yue:奧克拉荷屋罅堪]]
[[diq:Oklahoma]]
[[bat-smg:Oklahoma]]