27 јули (родени): Разлика помеѓу преработките

Додадени 118 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[1452]] 
|[[Лудовико Сфорца]], милански војвода.
|-
|valign="top" align="right"|[[1832]] 
|[[Ѓура Јакшиќ]], најголемиот лиричар во српскиот [[романтизам]] и еден од најталентираните српски [[сликар]]и на XIX век.