Разлика помеѓу преработките на „Анж Жак Габриел“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава hy:Անժ-Ժակ Գաբրիել)
[[Податотека:Ange Jacques Gabriel door Jean-Baptiste Greuze Louvre.jpg|мини|десно|220п|Портрет на Анж-Жак Габриел од сликарот [[Жан-Батист Грез]]]]
'''Анж-Жак Габриел''' ([[фр.француски јазик|француски]]: ''Ange-Jacques Gabriel'',; [[23 октомври]] [[1698]] – [[4 јануари]] [[1782]]) бил истакнат [[Франција|француски]] [[архитект]], највлијателниот во својата генерација.
 
== Биографија ==
Роден е во [[1698]] г. во [[Париз]], и се обучувал кај кралскиот архитект [[Робер де Кот]] и кај татка си, кому му помагал во проектирањето на Кралскиот дворец (сега Палата на берзата) во [[Бордо]] (завршен 1735). Во 1728 г. младиот Габриел Потоа станува член на Кралската архитектонска академија. Од 1735 г. работел како главен помошник на татка си, кој бил главен архитект на [[Версајски дворец|Версај]], а во 1742 го презел неговото работно место, и со тоа станал најважниот архитект Франција. На ова место се задржал во текот на речиси целото владеење на [[Луј XV]].
[[Податотека:Châteautrianon.jpg|мини|лево|„Малиот Тријанон“ во [[Версајски дворец|Версај]]]]
Габриел починал во Париз во [[1782]] г.
{{clear}}
 
== Поважни дела ==
[[Податотека:Bordeaux - Place de la Bourse 2009-06-29.jpg|thumb|Палатата на берзата во [[Бордо]]]]
* Доградба и преработка на дворецот [[Шоази (дворец)|Шоази]] (1740-1777);
* [[Компјењски замок]] (од 1750);
* [[Битаров павилјон]] (1750) во [[Ла Сел-Сен-Клу]] (кај Париз).;
* Палата на берзата, [[Бордо]] (1755) (како Кралски дворец);
* Доградба на [[Менарски дворец|Менарскиот дворец]] (1760-1764) за [[Мадам де Помпадур]];
* [[Мал Тријанон]] во [[Версајски дворец|Версај]] (1762-1768);
* [[Воена школа (Париз)|Воената школа]] на Марсовото Поле во Париз;
* [[Версајска опера|Операта]] на [[Версајски дворец|Версајскиот дворец]] (1769-70);
* [[Плоштад Конкорд]] (како плоштад „Луј XV“, 1772);
* [[Француска морнарица|Адмиралштабот]] на Франција, на плоштадот Конкорд (1775);
* Хотелот [[Кријон]], на плоштадот Конкорд.
 
== Поврзано ==
* [[Версајска опера]];
* [[Плоштад Конкорд]].
 
== Надворешни врски ==