Разлика помеѓу преработките на „ФК Болоња“

Додадени 39 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Робот: Додава en:Bologna F.C. 1909)
| chrtitle = Претседател
| chairman = Албано Гуаралди
| mgrtitle = Главен менаџерТренер
| manager = [[Стефано Пиоли]]
| league = [[Серија А]]
}}
'''ФК Болоња''' е италијански фудбалски клуб од градот Болоња, формиран во 1909 година. Низ историјата тие имаат освоени седум титули во италијанското првенство и се шестиот најуспешен тим во Италија.
 
{{Серија А}}
 
[[Категорија:Фудбалски клубови од Италија|Болоња]]
 
[[ar:نادي بولونيا]]
[[diq:Bologna FC 1909]]
[[zh:博洛尼亚足球俱乐部]]
 
[[Категорија:Фудбалски клубови]]