Разлика помеѓу преработките на „Ислам“

Одземени 158 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 217.16.90.128 (разговор), вратено на последната верзија на Gerakibot
(Кој е основач на Исламот)
с (Отстрането уредувањето на 217.16.90.128 (разговор), вратено на последната верзија на Gerakibot)
{{Ислам}}
'''Ислам''' ([[арап.]] الإسلام, ''al-’islām''; <small>се изговара:</small> {{Audio|ar-al_islam.ogg|{{IPA|[ɪs.ˈlæːm]}}}} — значи: „потчинување“, „предавање“ или „покорување“ [кон [[Алах|Бога]]]<ref>[http://www.makislam.info/makislam/Naslovna/ МакИслам, дефиниција на поимот „Ислам“]</ref>) е [[Монотеизам|монотеистичка религија]] која се вбројува во [[Аврамска религија|Аврамските религии]] и е втора [[религија]] по распространетост во светот. Следбениците на оваа религија се нарекуваат '''[[муслиман|муслимани]]'''. Муслиманите веруваат дека [[Бог]] ја предал својата божествена реч во облик на откровенија преку разни [[пророк|пророци]] и дека [[Мухамед]] бил последниот [[Исламски пратеници|Божји Пратеник]]. Исламот најдобро се дефинира според [[Куран]]от кој за муслиманите е безгрешна реч предадена од [[Алах]] на [[Мухамед]]. Според исламските научници исламот се дефинира како систем на закони и распореди за олеснување на човечкиот живот и прифаќање на Бог како создател.
 
Оснивач на Исламот е пророкот Муханед во 622 година (седми век) на арапскиот полуостров.
== Етимологија ==
На арапски, зборот „ислам“ доаѓа од коренот со три букви [[Син]]-[[Лам]]-[[Мим]] ('''س'''-'''ل'''-'''م'''), кој значи „покорност; предавање; послушност; мир“. Зборот „ислам“ е вербален апстракт на овој корен, и буквално значи „покорност/послушност“ и се однесува на покорноста кон [[Алах]] ([[Бог]]).