Разлика помеѓу преработките на „Карл Фридрих Шинкел“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава sr:Карл Фридрих Шинкел)
с
[[Податотека:2009-04-07 Berlin 520.jpg|мини|десно|250п|[[Стар музеј (Берлин)|Стариот музеј]] во Берлин]]
[[Податотека:Berlin Friedrichswerdersche Kirche a.jpg|мини|десно|250п|[[Црква Фридрихсвердер|Црквата Фридрихсвердер]]]]
[[Податотека:Schinkel-tomb.JPG|мини|десно|Шинкеловиот гроб во Берлин]]
'''Карл Фридрих Шинкел''' ([[герм.]] ''Karl Friedrich Schinkel''), ({{роден на|13|март|1781}} – {{починал на|9|октомври|1841}}) бил [[Прусија|пруски]] [[архитект]], [[урбанизам|урбанист]], сликар, сценограф и меблист. Своевремено бил меѓу најважните архитекти во [[Германија]], со неговите [[неокласицизам|неокласични]] и [[неоготика|неоготски]] зданија.<ref>[http://www.encyclopedia.com/doc/1O2-SchinkelKarlFriedrich.html Шинкел, Карл Фридрих] на еncyclopedia.com {{en}}</ref>