Разлика помеѓу преработките на „ФК Шрусбери Таун“

нема опис на уредувањето
* Клупски доктор: Џим Вентал
* Клупска маскота: Лени-лавот, Мистер Лени
 
==Познати бивши играчи==
{| border="0" width="95%" align="center"
| valign="top" width="25%" |
*{{flagicon|Шкотска}} [[Дејвид Мојес]]
*{{flagicon|England}} [[Гордон Ли]]
*{{flagicon|England}} [[Дејвид Плат]]
*{{flagicon|England}} [[Гери Мегсон]]
*{{flagicon|France}} [[Џош МекГинлај]]
*{{flagicon|Северна Ирска}} [[Џими Квин]]
*{{flagicon|Велс}} [[Мики Томас]]
*{{flagicon|Велс}} [[Карл Робинсон]]
| valign="top" width="25%" |
*{{flagicon|Велс}} [[Невил Саутхол]]
*{{flagicon|Шкотска}} [[Даг Роугви]]
*{{flagicon|England}} [[Марк Аткинс (фудбалер)|Марк Аткинс]]
*{{flagicon|England}} [[Најџел Џемсон]]
*{{flagicon|England}} [[Иан Вуан]]
*{{flagicon|England}} [[Стив Огризовиќ]]
*{{flagicon|England}} [[Џо Харт]]
*{{flagicon|Велс}} [[Дејвид Едвардс]]
|}
 
==Надворешни врски==
* [http://www.shrewsburytown.co.uk Shrewsbury Town FC Official Website]
* {{BBC football info|BBClinkname=s/shrewsbury}}
* [http://www.shrewsburytownosc.co.uk: The Official Supporters Club]
* [http://www.shrewstrust.com Shrewsbury Town Supporters Trust]