Разлика помеѓу преработките на „ФК Шрусбери Таун“

нема опис на уредувањето
с (Carshalton ја премести страницата ФК Шревзбери Таун на ФК Шрусбери Таун)
}}
 
'''Шрусбери Таун Фудбал Клуб''' е англиски [[фудбал]]ски клуб со седиште во [[Шрусбери]], Шропшајр. Клубот учествува во [[Англиска Лига Еден | Лига Еден]], третото ниво на англискиот фудбал. Клубот е формиран во 1886 година и има играно во сите три долни дивизии, а се приклучуваат на фудбалската лига во 1950 година. Од [[2007]] година, тие настпауваат на [[Њу Медоу]] стадионот, кој спаѓа во четвртата категорија на [[УЕФА]].
 
==Стручни кадри==
* Претседател: Мал Старки
* Менаџер: [[Греам Тарнер]]
* Тренер на сениорите: [[Џон Тревик]]
* Тренер на првиот тим: [[Мајкл Џексон (фудбалер)|Мајкл Џексон]]
* Тренер на голманите: [[Гејвин Ворд (фудбалер)|Гејвин Ворд]]
* Менаџер на дресови: Дејв ешлинЕшлин / Пит Гитенс
* Фитнес тренер: Тони Форд
* Тренер на младинците: [[Вејн Еванс (фудбалер)|Вејн Еванс]]
* Физиотерапевт на првиот тим: Кристофер Скит
* помошник физиотерапевт: Скот Гормли