Разлика помеѓу преработките на „ФК Шрусбери Таун“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox football club | clubname = Шрезбери Таун<br />Shrewsbury Town | current = 2012–13 Shrewsbury Town F.C. season| | лого = ...)
 
| ground = [[Њу Мидоу]]<br />[[Шревзбери]], [[Англија]]
| capacity = 9,875
| owner = [[Бил Кенрајт]]
| chrtitle = Сопственик |
| chairman = {{flagicon|Англија}} Роналд Вајчерли
}}
 
'''Шрусбери Таун Фудбал Клуб''' е англиски [[фудбал]]ски клуб со седиште во [[Шрусбери]], Шропшајр. Клубот учествува во [[Англиска Лига Еден | Лига Еден]], третото ниво на англискиот фудбал. Клубот е формиран во 1886 година и има играно во сите три долни дивизии, а се приклучуваат на фудбалската лига во 1950 година. Од 2007 година, тие настпауваат на [[Њу Медоу]] стадионот, кој спаѓа во четвртата категорија на УЕФА]].
 
==Стручни кадри==