Разлика помеѓу преработките на „Гавијал“

Додадени 22 бајти ,  пред 8 години
с
Замена на Image:PHOTO_2006-01-03_123444_resize_resize.JPG со Image:Indian_Gharial_at_the_San_Diego_Zoo_(2006-01-03)_(headshot).jpg (од страна на Trijnstel поради: [[commons:COM:FR|File rename...
с (Замена на Image:PHOTO_2006-01-03_123444_resize_resize.JPG со Image:Indian_Gharial_at_the_San_Diego_Zoo_(2006-01-03)_(headshot).jpg (од страна на Trijnstel поради: [[commons:COM:FR|File rename...)
== Карактеристики ==
[[Податотека:Gharial lurking.jpg|thumb|Гавијал во заседа]]
[[Податотека:PHOTO Indian_Gharial_at_the_San_Diego_Zoo_(2006-01-03 123444 resize resize)_(headshot).JPGjpg|right|thumb|Мажјак гавијал]]
Најспецифична карактеристика на овие животни е издолжената, тенка муцка, слична на нивниот роднина [[лажен гавијал|лажниот гавијал]] (''Tomistoma schlegelii''). Формата на муцката се менува со возраста на индивидуата. Колку гавијалот е постар, толку муцката е поиздолжена. На врвот на муцката кај возрасните мажјаците има израсток во форма на топка, наречен „гара“ (по индијскиот збор што значи лонец, грне). Овој израсток служи во многубројни активности, како создавање на звучно брмчење, како мамец за привлекување женки, како и правење меури во водата (активност која се смета за ритуал при парењето на овој вид).