Разлика помеѓу преработките на „Гавијал“

Додаден 11 бајт ,  пред 7 години
с
с (r2.7.1) (Робот: Додава vi:Cá sấu Ấn Độ)
 
== Исхрана ==
[[Податотека:PHOTO Indian_Gharial_at_the_San_Diego_Zoo_(2006-01-03 123558 resize resize).JPGjpg|left|thumb|Мажјак гавијал во зоолошката градина во Сан Диего]]
Младите гавијали се хранат со [[инсекти]], [[ларва|ларви]] и мали [[жаби]]. Возрасните индивидуи се хранат речиси единствено со [[риби]], иако забележано е како некои се хранат и со мртви животни. Морфологијата на муцката и идеално приспособена за лов на риби. Тенката муцка нуди многу мал отпор во вода, што овозможува брзи и нагли движења за зграпчување на рибите. Забите во форма на игли се одлични за цврсто држење на рибите со лизгава кожа.