Разлика помеѓу преработките на „Кралство Грција“

Додадени 1.057 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Менува yo:Ilẹ̀ Ọba Gríìsì)
с
|title_leader = [[Монарх]]
}}
'''Кралство Грција''' ([[грчки]]: ''Βασίλειον τῆς Ἑλλάδος, Vasílion TIS Elládos'') билабило држава основана воосновано [[1832]] година по Лондонска конференција предводена од страна на Големите сили ([[Обединетото Кралство]], [[Франција]] и [[Руска империја|Руската Империја]]). Меѓународно земјата била признаенапризната од договорот одво [[Цариград]], каде била прогласена и обезбедена целосна независност од [[Отоманска империја|Отоманската империја]]. Независноста била означена со т.н. [[Грчка војна за независност]]. Во [[1924]] година била укината монархијата во земјата, и прогласена [[Втора Грчка република]]. Кралството повторно било обновено во [[1935]] година, а траело до [[1974]] година кога пак била создадена [[Третата Грчка република]], каква што е и денес.
 
== Грчки кралеви (монарси) ==
'''Кралство Грција''' ([[грчки]]: ''Βασίλειον τῆς Ἑλλάδος, Vasílion TIS Elládos'') била држава основана во [[1832]] година по Лондонска конференција предводена од страна на Големите сили ([[Обединетото Кралство]], [[Франција]] и [[Руска империја|Руската Империја]]). Меѓународно земјата била признаена од договорот од [[Цариград]], каде била прогласена и обезбедена целосна независност од [[Отоманска империја|Отоманската империја]]. Независноста била означена со т.н. [[Грчка војна за независност]]. Во [[1924]] година била укината монархијата во земјата, и прогласена [[Втора Грчка република]]. Кралството повторно било обновено во [[1935]] година, а траело до [[1974]] година кога пак била создадена Третата Грчка република, каква што е и денес.
[[File:Otto of Greece.jpg|thumb|180px|[[Oton I|Отон]], првиот крал на модерна Грција.]]
[[File:King George of Hellenes.jpg|thumb|200px|[[Георгиос I|Кралот Георгиос I]].]]
* [[Отон I]] (февруари 1833 - 23 октомври 1862)
* [[Георгиос I]] (30 март 1863 - 18 март 1913)
* [[Константинос I]] (18 март 1913 - 11 јуни 1917 и 19 декември 1920 - 27 септември 1922)
* [[Александрос I]] (11 јуни 1917 - 25 октомври 1920)
* [[Георгиос II]] (27 септември 1922 - 25 март 1924 и 3 ноември 1935 - 1 април 1947)
* [[Павлос I]] (1 април 1947 - 6 март 1964)
* [[Константинос II]] (6 март 1964 - 1 јуни 1973)
 
[[File:Map of Greece 1903.png|thumb|400px|Карта на Кралството Грција, [[Крит]] и [[Кнежевството Самос]] во 1903, пред [[Балканските војни]].]]
 
{{Историја-никулец}}