Разлика помеѓу преработките на „ФК Абердин“

Додадени 15 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
Најголемите успеси тимот ди има остварено во осумдесетите години под водство на менаџерот [[Алекс Фергусон|Сер Алекс Фергусон]].
 
===Титули===
===НационалниДомашни===
[[Image:Merkland Road Facade.JPG|right|thumb|290px|Гранитна фасада на стадионот [[Питодри]]]]
* '''[[Шкотска Премиер лига|Премиер лига]]'''
* '''[[Шкотски Супер Куп|Супер Куп]]'''
: '''Шампион (5)''': 1946, 1956, 1977, 1986, 1990
===Европски===
* '''[[Куп на победниците на куповите]]'''
: '''Шампион (1)''': 1983