Геолошки топографски институт на САД: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Ред 25:
}}
 
'''Геолошкиот топографски институт на САД''' ([[англ.]] ''United States Geological Survey'', крат. '''USGS''')<ref>или '''ГеодетскаГеолошка служба на САД'''</ref> е научна служба на [[влада на САД|владата на САД]]. Се заминава со проучување на [[топографија]]та на [[САД]], нивните [[природен ресурс|природни ресурси]] и осознавање на [[природна катастрофа|природните опасности]] што им се закануваат. Дејноста на институтот е распоредена на четири поважни полиња: [[биологија]]та, [[географија]]та, [[геологија]]та и [[хидрологија]]та. Геолошкиот топографски институт е организација задолжена за осознавање на факти и нема надлежност врз прописи и регулативи.
 
Како служба во состав на [[Министерство за внатрешни работи на САД|Министерството за внатрешни работи на САД]], ова е единствениот негов огранок што се занимава со научна дејност. Во институтот работат околу 8.670 лица,<ref name=AP-20091023>{{цитирани вести|author=The Associated Press|title=Monterey Aquarium's McNutt new USGS director|url=http://seattletimes.nwsource.com/html/nationworld/2010126506_apususgsdirector.html|publisher=[[Google News]]|date=23 октомври 2009|accessdate=25 октомври 2009}}</ref> а седиштето се наоѓа во Рестон (Вирџинија). Поважни филијали има и во [[Лејквуд (Колорадо)|Лејквуд]] (Колорадо) и [[Менло Парк]] (Калифорнија).