Бјанка Марија Сфорца: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
|caption =Бјанка Марија Сфроца
|succession =Императорка на Светата Римска империја<br />Војводка на Австрија
|reign =16 март 1494 – 31 Decemberдекември 1510<br />16 Marchмарт 1494 – 31 Decemberдекември 1510
|succession1 = [[Света Римска империја|Императорка на Светата Римска империја]]
|succession1 = [[Holy Roman Empire|Empress of the Holy Roman Empire]]
|reign1 = 1508 – 31 December 1510
|birth_date=5 Aprilаприл 1472
|birth_place=[[Milan]], Italy{{роден во|Милано}}
|death_date =31 Decemberдекември 1510 (aged 38)
|death_place=[[InnsbruckИнсбрук]]
|place of burial=[[StamsШтамс]]
|spouse =[[PhilibertФилиберт I, Duke of SavoyСавојски]]<br />[[MaximilianМаксимилијан I, Holy Roman Emperor]]
|father =[[GaleazzoГалеацо MariaМарија Sforza]], [[Dukes of Milan|Duke of MilanСфорца]]
|mother =[[BonaБона of SavoyСавојска]]
|}}
'''Бјанка Марија Сфроца''' (родена на {{роден на|5|април|1472}} - починала на {{починал на|31|декември|1510}}) била императорка на Светата Римска империја како втора сопруга на [[Максимилијан I]]. Бјанка Марија Сфроца е ќерка на миланскиот војвода Галеацо Марија Сфорца и Бона Савојска. Во 1493 година била омажена за императорот [[Максимилијан I]]. Нивниот брак бил несреќен и немале деца.
 
Бјанка Марија е родена во {{роден во|Павија}} како најстара ќерка на [[Галеацо Марија Сфорца]] и [[Бона Савојска]] кои се ожениле во 1468 година, една година по смртта на неговата прва сопруга. Таа била крстена на нејзината баба [[Бјанка Марија Висконти]].
Кога имала неполни две години, во јануари 1474 година била омажена за својот прв братучед [[Филиберт I Савојски]]. Тој починал во 1482 година оставајќи ја својата десетгодишна вдовица. По ова таа се вратила во Милано.
 
На 16 март 1494 година се омажила за Максимилијан I кој исто така бил вдовец по трагичната смрт на неговата многу сакана прва сопруга Марија Бургундска на 27 март 1482 година, кога таа била смртно повреден откако паднала од нејзиниот коњ. Таа немала успешен брак со него. И покрај поголемиот број на забременувања, таа не му родила живо дете на императорот.