Бјанка Марија Сфорца: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Infobox royalty| consort=yes
|name =Бјанка Марија Сфроца
|image =Ambrogio de Predis 002.jpg
|image_size =200px
|caption =Бјанка Марија Сфроца
|succession =Императорка на Светата Римска империја<br />Војводка на Австрија
|reign =16 март 1494 – 31 December 1510<br />16 March 1494 – 31 December 1510
|succession1 = [[Holy Roman Empire|Empress of the Holy Roman Empire]]
|reign1 = 1508 – 31 December 1510
|birth_date=5 April 1472
|birth_place=[[Milan]], Italy
|death_date =31 December 1510 (aged 38)
|death_place=[[Innsbruck]]
|place of burial=[[Stams]]
|spouse =[[Philibert I, Duke of Savoy]]<br />[[Maximilian I, Holy Roman Emperor]]
|father =[[Galeazzo Maria Sforza]], [[Dukes of Milan|Duke of Milan]]
|mother =[[Bona of Savoy]]
|}}
'''Бјанка Марија Сфроца''' (родена на {{роден на|5|април|1472}} - починала на {{починал на|31|декември|1510}}) била императорка на Светата Римска империја како втора сопруга на [[Максимилијан I]]. Бјанка Марија Сфроца е ќерка на миланскиот војвода Галеацо Марија Сфорца и Бона Савојска. Во 1493 година била омажена за императорот Максимилијан I. Нивниот брак бил несреќен и немале деца.