Разлика помеѓу преработките на „Алфа Кентаур“

Додадени 10 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
== Опис ==
[[Податотека:Alpha Centauri relative sizes mk.svg|thumbмини|leftлево|350px350п|Големината и бојата на ѕвездите од тројниот систем на [[Алфа Кентаури]] во однос на [[Сонце]]то]]
Набљудувана со голо око како еден објект, Алфа Кентаури, означена како Алфа Кентаури А/Б (''α Cen A/B''), всушност e бинарен ѕвезден систем составен од поединечните ѕвезди наречени Алфа Кентаури А (''α Cen А''), со 110% од [[маса]]та и 151,9% од [[луминозност]]а на нашето [[Сонце]], и Алфа Кентаури Б (''α Cen B''), со 90,7% од [[маса]]та и 50,0% од [[луминозност]]а на Сонцето. Всушност, Алфа Кентаури е троен систем, чиј член е и [[Проксима Кентаури]], најблиската ѕвезда до [[Сонце]]то.