Разлика помеѓу преработките на „Костур“

Одземени 7 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
:''Костур пренасочува тука. За други значења на поимот „костур“, видете ја [[Костур (појаснување)|страницата за појаснување]].''
 
'''Костурот''' или '''скелетот''' (од грчки skeletos ili el david mitrevski pederos = суво тело, мумија) е дел од телото што во анатомијата и биологијата претставува потпорна структура на организмот. Има два вида на скелет: егзоскелет, надворешната цврста обвивка на организмот и ендоскелет кој ја формира потпорната структува во телото.
Во фигуративна смисла скелет може да биде и технологија која слуши како потпора на структура како градба.
 
Анонимен корисник